Do Indii przemycanych jest 700 kg złota DZIENNIE

Udostępnij

New dehli - indie

21.12.2018

Internauci w Indiach oszaleli latem na punkcie tego zdjęcia pokazującego najnowszy sposób na przemyt złota do Indii. Czapki z głów przed innowatorami – piszą w social mediach.


Jak donosił The Times of India na lotnisku w Hyderabadzie zatrzymano dwie osoby
z dziwną pastą, taką jak widoczna na zdjęciu. Mieszanina waży 1850 g i zawiera 1120 g czystego złota. Jest ono wymieszane z nieznana substancją na tyle skutecznie, że rozdzielenie tego jest praktycznie niemożliwe bez znajomości odpowiedniej formuły chemicznej. Zatrzymane osoby to tylko kurierzy i nie byli w stanie wyjaśnić jak i z czym połączono prawdopodobnie sproszkowane złoto i jak to ponownie rozdzielić. Władze lotniska zdecydowały więc o spaleniu złotego g….

Wykrycie przemytu złota w postaci pasty jest prawie niemożliwe. Nawet zaawansowane skanery ciała nie wykryją tego materiału. Obecnie jedyny sposób celników to odpowiednie profilowanie pasażerów i dokładne sprawdzanie na kontroli osobistej niektórych z nich.

Pewien jubiler wyjaśnił dziennikarzowi proces przekształcania czystego złota w formę pasty. „Czyste złoto topi się w wysokiej temperaturze i miesza z chemicznymi dodatkami. Później roztwór zostaje schłodzony, sproszkowany i przekształcony w pastę. Po przemyceniu pastę zamienia się w proszek, a następnie przemywa roztworami chemicznymi, które pozwalają na wydobycie złota „- powiedział. Cały proces może zająć od 9 do 12 godzin.

W Indiach istnieje bardzo stara tradycja gromadzenia oszczędności w złocie,
a większość mieszkańców ciągle nie ma rachunku bankowego.

Tę tradycję wzmacniają takie działania rządu jak to w listopadzie 2016 roku gdy obecny premier przeprowadził operację unieważnienia banknotów o dużym nominale 500, 1000 rupi. Wszyscy którzy posiadali gotówkę powyżej pewnej mogli ją wyrzucić do kosza ewentualnie poszukać słupów na których zrobiliby wymianę. Mam tu sprzeczne informacje od znajomych lokalsów, jedni mówią, że wszyscy co potrzebowali znaleźli sobie odpowiednią ilość osób. Inni twierdzą, że przy naprawdę dużych pieniądzach w gotówce to było nie do przeprowadzenia tym bardziej, że możliwość wymiany była ograniczona w czasie do sześciu tygodni.
Z pewnością wszyscy utwierdzili się w przekonaniu, że oszczędności najlepiej trzymać w złocie w banku ziemskim. Czyli zakopane w ogródku.

Import złota pogarsza rachunek płatniczy kraju I od uzyskania niepodległości wszystkie rządy starają się regulować ten rynek poprzez podnoszenie podatków na złoto gdy rosną ceny ropy na świecie i sypie się bilans płatniczy kraju. Gdy ceny ropy są niskie, bilans się poprawia, obniżane są cła i podatki na złoto.

Ostatnie fluktuacje:

wzrost cen ropy w 2013 roku rosną podatki, rośnie przemyt

spadek cen ropy w 2014 roku, obniżenie podatków, przemyt spada 

od 2017 roku ropa znowu zdrożała, wzrosły podatki, wzrósł przemyt
obecnie cena spada

Indie oficjalnie importują w celach konsumpcyjnych ( nie mylić z zakupami rezerwami państwa ) około 800 ton złota rocznie i są największym konsumentem tego kruszca na świecie.

Podając za portalem American Bulion w czasie gdy rząd podnosi podatki i wzrasta opłacalność przemytu do Indi przemycanych jest 700 kg złota DZIENNIE, gdy zbliża się święto Divali i ceny rosną może to być wielokrotnie więcej.

Jeżeli wrzucicie do wyszukiwarki hasło gold smuggler in India otrzymacie tysiące informacji.

Złoto od tysięcy lat budzi takie emocje, pożądanie między innymi dla tego, że jest wartością samą w sobie i jest niezniszczalne.

Jeżeli bogaci ale również biedniejsi Indusi od pokoleń sprowadzają legalnie lub nielegalnie tysiące ton złota rocznie, to ile złota jest w banku ziemskim Indii ?

Ktoś kto będzie potrafił uruchomić ten kapitał na potrzeby gospodarki Indii zasłuży moim zdaniem na nagrodę pokojową Nobla ewentualnie z ekonomi.

 

[FM_form id="2"]

Cezary borowy

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Udostępnij albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję 🙂

Udostępnij