Ma wyglądać jak pierś tej kobiety

Udostępnij

agra - indie

07.11.2018

      Taj Mahal, dla mnie ciągle numer jeden, jeśli chodzi o zabytki. Ostatnio zachwyciłem się świątynią Szwedagon w Yangonie, zrobiła na mnie wrażenie, ale brak jej tak dramatycznej i romantycznej historii, jaką niesie ze sobą Taj Mahal, miejsce spoczynku perskiej księżniczki, ukochanej żony Szach Dżahana. Władcy najbogatszego kraju świata.
Namiętność zamknięta w marmurze.

      Bez względu na to, czy ktoś był w Indiach, czy nie, wszyscy wiemy, jak wygląda ten grobowiec, tylko nie zapominajmy o tym, że to jest miejsce pochówku.
      Owdowiały władca omawia z architektem kształt kopuły, nie może się dogadać, jak to z architektem, mówi jedno, a architekt rysuje drugie. Skinięciem dłoni przywołał młodą niewolnicę, a gdy podeszła, zsunął z jej ramion sari, położył dłoń architekta na jędrnej piersi i powiedział:
– Kopuła ma wyglądać jak pierś tej kobiety.
Poszukajcie w Google grafika zdjęcia Taj Mahal, popatrzcie na kopułę i oceńcie, czy architektowi udało się spełnić życzenie władcy.

      Sari to tradycyjny strój kobiet w Indiach, kilka metrów tkaniny owiniętej wokół bioder i ramion. Przez tysiące lat, bo kultura Indii ma przynajmniej pięć tysięcy lat ciągłości. Przez tysiące lat kobiety nosiły tylko sari. Obcisła bluzeczka, którą teraz widzimy pod materiałem, to wymysł purytańskich Anglików, którym się nie podobało, że przy czynnościach życia codziennego spod materiału może być widoczny fragment kobiecej piersi. W latach 1813–1859, czyli prawie pięćdziesiąt lat, prowadzili agitację pod tytułem Breast Cloth Agitation, jak widać na ulicach – skutecznie.

[FM_form id="2"]

Cezary borowy

Cieszę się, że tu jesteś! Mam nadzieję, że spodobał Ci się i zaciekawił ten wpis. Jeśli tak, to będzie mi niezmiernie miło, gdy klikniesz Udostępnij albo dołączysz do dyskusji! To dla mnie ważne, bo pokazuje, że warto dalej pisać. Masz uwagi, komentarze, pytania? Nie wahaj się, napisz! Cieszę się z każdego sygnału od Ciebie! Dziękuję 🙂

Udostępnij